Window 10 Swap Alanı Oluşturma

Önceki makalemizde swap işleminin ne işe yaradığından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Windows 10 işletim sisteminde swap alanı ile ilgili ayarların nasıl yapılacağını anlatacağız. Öncelikle şunu belirtelim; Windows işletim sistemlerinde swap alanı sistemimizde bulunan ram bellek miktarına göre otomatik olarak yapılandırılmaktadır. Otomatik olarak yapılandırılan bu ayarı kendi istediğimize göre düzenlememiz mümkün olmaktadır.

Windows 10 işletim sistemlerinde swap ayarlarını değiştirmek için yapmamız gereken işlemler şu şekildedir;

1-) İlk olarak Denetim Masası-Sistem yazan yere tıklıyoruz.

2-) Açılan ekranın sol tarafından Gelişmiş sistem ayarları yazan yere tıklıyoruz.

3-) Gelen ekranda Gelişmiş sekmesine tıklıyoruz. Alt bölümden Performans bölümünde yer alan Ayarlar butonuna tıklıyoruz.

4-) Açılan bölümde Sanal bellek yazan yerden Değiştir butonuna tıklıyoruz.

5-) Yukarıdaki adımlardan sonra swap (sanal bellek) ayarlarını yapacağımız bölüm karşımıza gelecektir. Bu bölümden Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet yazan yerin yanındaki kutudaki işareti kaldırıyoruz. Daha sonra Özel Boyut yazan yeri seçerek swap alanı için kendi belirlediğimiz değeri giriyoruz ve Tamam butonuna tıklıyoruz.

Windows 10 işletim sistemlerinde swap alanı ayarları bu şekilde yapılmaktadır. Aşağıdaki link üzerinden swap işleminin ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir